› Trička
« 1 2
Stránka 2 z 2 - 21 položek celkem
V roce 1977 spatřila světlo světa nejen Charta 77, ale také lokomotiva řady 130 přezdívaná hrbatá nebo taky velbloudice. Ta první v Praze a ta druhá v Plzni, která má, mimochodem, velbloudici ve znaku. Asi tušíte, že to nebude naše velbloudice, ta naše totiž nežere trávu, ale elektrický proud.
Mezi lety 1948 a 1956 vyjížděli do světa z bran závodů Tatra Kopřivnice a Vagónka Studénka motorové vozy, které nemůže kreslíř z Plzně opomenout – říká se jim totiž Hurvínek. A tak je tu máte. Červená barva těchto vozů je nepřehlédnutelná a tak jsme se postarali o to, abyste v našem triku nebyli přehlédnutelní ani vy.
Střídavá elektrická lokomotiva laminátka je další z mašin, kterou Rajka nemůže pominout, protože byla vyráběná v plzeňské Škodovce. Název dostala podle ve své době velmi populárního materiálu - ano poznali jste správně, jsme v šedesátých letech (výroba 1966 - 1967). Dnes je potkáte tahat nákladní vlaky třeba v jižní a západní části Čech.
Papoušek (477.0) je parní lokomotiva vyráběná v první polovině padesátých let v ČKD. Přezdívku dostala snad podle pestré kombinace barev modré, červené a bílé. V provozu byla do roku 1979. Vidět ji můžete třeba v depu v Chomutově. A nebo na našem triku, samozřejmě.
Kromě vlaků nás baví také trolejbusy, možná i proto, že kromě nádraží a výhledu na Škodovku máme pod okny také jednu z největších trolejbusových křižovatek v České republice. Trolejbus TR 14, vyráběný mezi léty 1981 a 1998 ve Škodovce v Ostrově, nemůže v naší sbírce kreseb chybět.
Naše dopravní vášeň se neomezuje jen na kolejová vozidla. Třeba takové trolebusy bychom v naší sbírce neradi pominuly a to nejen proto, že máme pod okny jednu z největších trolejbusových křižovatek v České republice. S trolejbusem TR15 se pojí jistá nostalgie - autor našich obrázků si s nimi a na ně hrá už jako pidicapart, tenkrát ovšem v Hradci Králové. Trolejbus TR 15, Škoda Ostrov, 1988 - 1995.
Autor našich kreseb pochází z Českého Ráje a tak na svých vlakových toulkách po širším okolí v mládí nasával takové báječné unikáty, jako je T 426.003 - zubačka. Ta musela na trati Tanvald - Kořenov - Harrachov zdolávat nejstrmější trať v Česku a pomáhala si k tomu ozubeným kolem, které zapadalo do ozubeného pásu mezi kolejemi. Unikátní je i mezi našimi dílky - z trička se na Vás totiž zubí v plné barevnosti.
Kresba Žehlicky, lokomotivy E 458.0, vznikla jen pár set metrů od místa vzniku samotné lokomotivy – totiž kousek od plzeňské Škodovky. Akorát o 50 let později :-). Žehlička „jezdí“ na stejnosměrný proud a využívaná byla převážně pro posun, občas byla k vidění také v osobní dopravě.
Nastavení